Less is more?
Let's do the math on this: 67.6 fl.oz. (2 liters) at 99 cents comes to 1.46 cents per ounce, while 12 ounces at $1.09 comes to 9.08 cents per ounce. Tell me, which is the better bargain? The only thing I can figure is that the can is some kind of collector's item, which I suppose it is, considering that anyone with half a brain would never actually buy it at that price.
1 Talked Back:
At June 23, 2007 at 12:30:00 AM CDT,
Katie said...
Perhaps its the packaging... Aluminum cost versus plastic.
Okay, now it's your turn | Home