Tuesday, June 26, 2007

Less is more? Part 2

The other day, General Mills announced that beginning June 25 (yesterday) it was going to sell its boxed cereal at lower prices.

Hooray?

Not quite. They are also reducing the size of their boxes to the point where it will actually cost more per ounce of cereal than before. This is going to boost profits for their stockholders - stockholders who themselves will also be paying more for their daily Wheaties and Cheerios than they used to.

(Here's another link and another link)

1 Talked Back:

At June 29, 2007 at 4:52:00 PM CDT, Blogger Jim said...

I always heard there was more nutrition in eating the box than in eating the Cheerios themselves

 

Okay, now it's your turn | Home